Třináctý den pokračujeme dál na severozápad směrem k městu Tsetserleg. Máme to jen 25 km, ale opravdu horem dolem. Za hodinku a něco jsme tam. Zase jedno z těch větších měst. Nakupujeme nějaké zásoby, dobrý mrkvový chléb a hurá dál do dálav. Opouštíme původně plánovanou trasu a jedeme k jezeru Terkhiin Tsagaan Nuur, neboli k Velkému bílému jezeru u vesnice Tariat. Cesta je podle Boldrika dobrá, což se ukazuje jako pravdivá informace, teda až na ty kusy, kde chybí asfalt. Ale moc jich není. Bohužel dojde úplně před cílem naší cesty, kde se silnice ještě dodělává. Musíme tedy zase bahnem, cestou necestou. Ale už je to jen kousek. Protáhneme se vesnicí, najdeme výpadovku k jezeru a jsme tam. Ještě se po cestě zastavíme u sopky Khorgo Uul a vylezeme na ní. Sice dost fouká a taky trochu prší, ale výhled stojí za to.
Jen co se dokocháme, pokračujeme zbývající kousek k jezeru. V průsmyku nad jezerem nás odchytává majitel pár gerů a zve nás, ať u něj za přiměřený obnos 40 tisíc tygříků za ger přespíme. Fouká vážně hodně a je docela zima, takže bez váhání přijímáme. Ger je fajn a po zatopení, při němž tedy mimochodem Boldrik málem uhořel (děti, pokud zatápíte plynovým hořákem, neplňte nejdřív kamna hořlavým plynem a až pak škrtejte zapalovačem, je to nebezpečné) je nám i pěkně teploučko. Medíme si na postelích a pijeme horký čaj.
Ještě před spánkem se jdeme projít na pláž. Je tu krásně, jen kdyby bylo teplo. Tak o měsíc dřív. Ale to by tu zase bylo strašně moc lidí. Asi. Ale teď je tu taky moc pěkně.
Čtrnáctý den
Ráno, po noci strávené v geru, pěkně v teple, jsme zase na cestě. Ještě se zastavujeme v průsmyku nad jezerem, jestli by nešlo letět, ale pro změnu jsou tu pod kopcem dráty a podmínky nejsou úplně ideální, tak to necháváme být.
Vracíme se stejnou cestou a těsně před městem Tsetserleg konečně nacházíme kopeček se správnou orientací na vítr a rozbalujeme padáky. Blbneme v přiměřeném větru a moc nás to baví.
Pomalu se připozdívá, tak jedeme dál. Dnes budeme spát někde po cestě za Tsetserlegem. Nakonec nacházíme pěkné místo u řeky. V noci je ale pěkná zima - ještě že máme teplé spacáčky.
Patnáctý den
Ráno je vážně zima. Podle teploměru na váriu jsou asi 3 stupně nad nulou. Fakt kosa. Neváháme, balíme a pokračujeme. Jedeme přes Kharkhorin směrem zpět k Ulanbataru. Zastavujeme se na oběd u silnice poblíž písečných dun Mongol Els. Je to tu zase fotogenické. Prasata, vrány, dravci - to vše se motá na skládce za silnicí. Ale tsujvan tu mají dobrý.
Po obědě se vydáváme do hor Khogno Khan Uul, kde se pěknou procházkou nahoru údolím dostáváme k ruinám dalšího chrámu Ovgon khiid. Moc pěkné místo na meditace. Meditujeme :-) Společnost nám tu dělá jen stádo koní.
Cesta dál nás vede kamenitou krajinou, kde je trochu problém najít místo na spaní. Nakonec až kolem osmé večer zastavujeme u řeky a s trochou obav o noční chlad stavíme stany. Vařime něco k večeři (naše oblíbená nudlová polévka se zeleninou - tj. mrkví a bramborami) a jdeme spát.
Šestnáctý den
Noc byla překvapivě teplá a i ráno je fajn. Nefouká vítr. Balíme náš poslední kemp v divočině a vyrážíme do Národního parku Khustain, kde bychom chtěli vidět koně takhi - tedy koně Převalského. To se nám nakonec i daří a dalekohledem pozorujeme tyhle poslední divoké koně na planetě ve volné přírodě. Magický zážitek.
No a teď už zbývá jen návrat do města. Cesta je bez přihod, tedy až na to, zě Boldrikovi došli peníze na benzín a máme prázdnou nádrž. Operativním leasingem 30 tisíc tygříků to řešíme a odpoledne parkujeme v Ulanbataru před guesthousem u Chuky a Tuurua. Tentokrát bydlíme v přízemí a je to tu ještě hezčí než o patro výš. Byt je zařízen celý z Ikey, což nám nějak nedává smysl, proože Ikeu jsme tu vážně nikde neviděli. Záhada se objasňuje - nejbližší Ikea je v Pekingu. Majitel tam jezdí nakoupit a následně si nechá nábytek poslat do Ulanbataru. Za jeden den ho tu má. Úžasné.
Jen co se zabydlíme, vyrážíme na večeři. Dnes bude šašlik a plov. Bohužel, stánek, kde jsme před 2 týdny jedli je už rozebraný. Ale naštěstí jsou tu další. Vybíráme ten uzbecký. Dáváme si šašlik dle plánu a ti, co chtěli plov, si dávají také šašlik. Nic jiného kluci uzbecký nemaj. Ale šašlik mají dobrý.
Pak už jen koupit pivo a pěkně domů, do tepla a do postelí.
Cesta byla dlouhá, místy náročná, ale stála za to. Jak se říká - zážitek nemusí být vždy pozitivní, hlavně když je intenzivní. A ty naše byly zatraceně intenzivní. A dokonce většinou i pozitivní.